İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

KOSGEB İşletme Değerlendirme Raporu

Reklamlar

KOSGEB şirketlerin Devlete beyan edilen mali verilerini sistemden çekmek suretiyle sektör karşılaştırmalarını yaparak İşletme Değerlendirme Raporu hazırlıyor. Başarılı bir çalışma olarak gördüğümüz Rapor, ilerleyen yıllarda kredi çalışmalarında veya şirket değerlemelerinde hazır bir veri olarak paydaşların elinde hazır olacaktır.

Şirketleriniz için başvuru yaparak raporu temin edebilirsiniz.

İşletme Değerlendirme Raporu

KOSGEB, veri tabanında kayıtlı KOBİ’lerin yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınının başladığı 2020 yılı dahil, son 5 yıllık verileri ışığında sektördeki konumunu, finansal analizlerini ve işletmenin gelişimini de içeren “finansal röntgen” niteliğindeki İşletme Değerlendirme Raporu’nu yayımladı.

İşletme Değerlendirme Raporu’nun yeni versiyonu sayesinde KOBİ’ler, 2016-2020 döneminde sektörlerinde Türkiye genelinde ve bölgesinde kendisini konumlandırma imkanı bulabilecek.

Kamu tarafından işletme bazlı olarak yapılan en detaylı çalışma özelliğini taşıyan rapor, KOBİ’lere bilgiye dayalı karar alma imkanı sağlıyor. KOSGEB’in 2019 yılında ilk versiyonunu yayınladığı rapor, “İşletme Künye Bilgileri”, “Genel Sıralama”, “İnsan Kaynakları”, “Ar-Ge, Yenilik, Markalaşma”, “Verimlilik”, “İhracat” ve “Finansman” olmak üzere 7 bölümden oluşuyor.

Sanayi ve Teknoloji ile Ticaret bakanlıkları, Gelir İdaresi Başkanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu, Türk Patent ve Marka Kurumunun, işletmelere ilişkin idari kayıtları esas alınarak hazırlandı.

Raporun içeriğinde, işletmelerin ölçeği, çalışan sayısı ve mali kriterlerine göre sıralaması, insan kaynağı yapısı, Ar-Ge, yenilik, markalaşma ve verimlilik konularındaki durumu, ihracat yapan veya yapmayan işletmeler için hedef pazarlar ve pazar payı ile birlikte birçok başlıkta detaylı finansal analizler yer alıyor. Bu yönüyle rapor, işletmelerin finansal röntgeni olarak görülüyor.

İşletmeye özel yazılım üzerinden hazırlanan rapora ilişkin sistem tarafından kare kod ve doğrulama kodu oluşturuluyor.

İlk yorum yapan siz olun

Bir Cevap YazınCevabı iptal et