İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Galericiler için KDV Sorunları

Galericiler, 2 nci El Taşıt Satanların KDV Karşısında Durumları

1-İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik (13 Şubat 2018 tarih ve 30331 sayılı Resmi Gazete yayınlanmış)


2- Galericilerin, Sıfır araçlar ile araç kiralama firmalarından, sürücü kurslarından veya gerçek usulde vergilendirilen taksi işletmelerinden %18 oranında KDV uygulanarak satın aldığı binek otomobillerin satışları için düzenlenecek Faturada %18 oranında KDV hesaplanacaktır.


3- Galericilerin, Gelir ve Kurumlar Vergisi Mükelleflerinden %1 KDV ödeyerek satın almış oldukları İKİNCİ EL BİNEK OTOMOBİL satışları için düzenlenecek Faturada %1 oranında KDV hesaplanacaktır.


4- Galerici; Vergi mükellefi olmayan kişiden aldığı taşıtı kime satarsa satsın Özel matrah uygular. 5359 Sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile yapılan değişiklik uyarınca, ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretiyle iştigal eden mükelleflerin, KDV mükellefi olmayanlardan KDV uygulanmaksızın satın aldıkları ve özel matrah uyguladıkları teslimlerde %18 oranında KDV hesaplanacaktır.


5- Özel matrah uygulanarak taşıtı alan galerici ise taşıtı kime satarsa satsın Özel matrah UYGULAYAMAZ. (Özel matrah bir kez uygulanır) Taşıtın satış bedelinin tamamı için KDV hesaplar. Bu araçların tesliminde satış bedelinin tamamı üzerinden %1 olarak KDV hesaplanır. (41 Seri No.lu KDV Genel Tebliği)


6- Ticari araçların ilk alımında uygulanan KDV oranı %18’dir ve KDV kanunun29. maddesine göre ticari araç alımlarında ödenen KDV’nin indirimi yapılabilir. Ticari araçların ikinci el teslimlerinde KDV oranı %18 dir ve KDV’si indirim konusu yapılabilir.(KDV Sirküleri 60)


7- Katma Değer Vergisi Kanununun 30/b maddesine göre binek otomobillerinin alımında yüklenilen katma değer vergisini indirim hakkı bulunan mükelleflerin, bu araçları tesliminde bu Kararın 1 inci maddesinin  (a) bendinde öngörülen vergi oranı uygulanır.


Karşılaştığınız sorunları paylaşmanız halinde detaylı açıklamalar siteye eklenecektir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: