EYTGenelHibe ve Destekler

EYT EMEKLİLİK BAŞVURUSU E-DEVLETTEN NASIL YAPILIR ?

EYT kanun taslağı TBMM’nde kanunlaştı. Resmi Gazetede yayınlanıp yürülüğe girdikten sora emeklilik başvuruları yapılabilecek.

Emeklilik başvurusu yapmak için mutlaka SGK’ya gitmenize gerek yok. SGK’ya giderek başvuru yapabileceğiniz gibi çok daha kolay ve kısa sürede E-devletten de emeklilik başvurusu yapabilirsiniz.

E-devlette öncelikle “Çalışma Hayatım” sayfasından emeklilik şartlarını sağlayıp sağlamadığınızı kontrol edin. Yaş dışındaki prim gün sayısı ile sigortalılık süresi kalanı sıfır ve %100 görünüyorsa EYT’lisiniz anlamına gelmekte ve Bağ-Kurlu (4/B sigortalı) iseniz hemen; 4/A sigortalı çalışan iseniz işveren tarafından emeklilik nedeniyle SGK çıkış işleminiz yapıldıktan sonra emeklilik talebinde bulunabilirsiniz demektir.

Emeklilik için 4 aşamalı bir başvuru işlemi var. E-devlete giriş yaparak:

Sosyal Güvenlik Kurumu sayfasında “Gelir Aylık, Ödenek Talep Belgesinin Verilmesi” sayfası aranarak “Yeni Başvuru” yazısı tıklanır.

  • “Yeni Başvuru” sayfası açıldığında ilgili sorular cevaplanır:
    • Tahsis Talep Türü: Yaşlılık Aylığı
    seçilir
    • Sigortalı Türü: 4/A SSK veya 4/B BAĞ-KUR seçimi yapılarak “Başvur” butonu tıklanarak devam edilir.

  • Açılan sayfada gerekli cevaplar verilerek “İlerle” butonu tıklanır.
    • Ödemenin yapılacağı banka – Cep Telefonu numarası – Adres bölümleri tamamlanıp sırasıyla gelen sorulara uygun cevaplar seçilir.

Son aşamada onay işlemi için “Başvur” butonu tıklanarak işlem sonlandırılır.

İşlem sonlandığında barkodlu başvuru belgesi oluşur, isterseniz bu belgeyi bilgisayarınıza kaydedebilir ya da çıktısını alabilirsiniz. Ayrıca cep telefonunuza başvurunuzla ilgili özet bilgi gelecektir.

Başvuru tarihinizi takibeden ay içinde tahsis numaranıza göre kanuni ödeme tarihinde ilk maaşınız yatırılacaktır. Hayırlı olsun.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: