İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

e-Serbest meslek makbuzu kimler için zorunlu

Reklamlar

serbest meslek erbabı olarak iş başlandığı tarihi takip eden 3 ayın sonuna kadar e-SMM uygulamasına geçmeniz zorunludur.

Avukat, doktor, diş hekimi, veteriner hekim, mimar, mühendis, müşavir, serbest muhasebeci mali müşavir, yeminli mali müşavir, danışman, ressam, yazar, bestekar, kimyager, noter, serbest öğretmen, artist, menajer, senarist, yönetmen, ebe, sünnetçi, arzuhalci, rehber ve sağlık memuru vb. serbest meslek erbaplarını kapsamaktadır.

Vergi mükellefi olan serbest meslek erbapları, e-fatura ve e-arşiv fatura mükelleflerinin aksine, ciro limitine bakılmaksızın elektronik belge kapsamına alınmıştır.

e-SMM uygulaması yöntemleri; Özel entegratör aracılığıyla, GİB Portal aracılığıyla.

e-Serbest Meslek Makbuzu Uygulaması, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın Portal sistemi üzerinden ücretsiz olarak kullanılabilmektedir. GİB Portal Sistemi mükellefin makbuzunu oluşturması için sunulmaktadır.

  • GİB Portal sistemine giriş yapabilmek için e-İmza ya da Mali Mührünüzü her zaman uygulamayı kullanırken bilgisayarınıza takmanız gerekir.
  • GİB e-SMM Uygulaması, java desteği sunulmadığından Google Chrome ile kullanılamaz ayrıca mobil cihazlarda kullanım imkanı da bulunmaz. Mozilla Firefox, Internet Explorer, Opera, Safari gibi tarayıcılar ile giriş yapılması gerekir. Bu tarayıcılar üzerinden işlem yaparken de Java ayarlarınızı doğru şekilde uyarlamanız gerekmektedir.
  • e-İmza/ Mali mühür takılı iken ilgili tarayıcıdan https://earsivportal.efatura.gov.tr/ adresine giriş yapılarak işlem yapılır.

Özel entegratörler: Paraşüt, uyumsoft,

e imza siteleri; e imza tr, e tuğra

İlk yorum yapan siz olun

Bir Cevap YazınCevabı iptal et