OKUL AİLE BİRLİKLERİNİN KANTİNLERİ İŞLETMESİ

Okul yönetimleri kantinlerle ilgili olarak sağlıksız ürün satışı, sunumların yeterince hijyenik olmaması, kantin personelinin okula uygun olmayışı gibi bazı problemler yaşadıkları ya da okul/öğrenci kapasite yetersizliği nedeniyle kantin için işletmecilerin talip olması gibi durumlarla karşılaştıkları bir gerçek. Bu noktada bir alternatif çözüm kantinin okul aile birliği tarafından ve tamamen okul yönetimi ve okul aile birliği kontrolünde işletmek olacaktır.

Uzunca sayılabilecek bir aradan sonra okullarımız öğrencilerine kavuştu. Okullarımızın kantin alanları belki de en dikkat edilmesi gereken yerler. Çünkü en çok temasın yaşandığı, çocuklarımızın beslenmesiyle direkt ilgili noktalar kantin alanları. Şüphesiz salgınlarla karşı karşıya kaldığımız bir dönemde bu önem daha da artmış durumda.

Okul kantininin okul aile birliği tarafından çalıştırılabilmesi için bir iktisadi işletme kurulması yeterlidir. İsimlendirme …… Okul Aile Birliği İktisadi İşletmesi şeklinde olacaktır.

İktisadi işletme kuruluş prosedüründe normal işletmelere göre bazı küçük farklılıklar olmakla beraber, kantinin okul aile birliği tarafından çalıştırılmasının artıları şunlar olacaktır:

  • Denetim ve hizmet %100 okulda olduğu için sağlıksız ürün satışı %100 engellenir.
  • Personel seçimi tamamen okul aile birliği ve okul yönetiminde olacağı için en uygun personel çalıştırılması imkânı elinizde olur.
  • İşletmeciye kiraladığında sabit bir gelir elde eden okul aile birliği, kantini kendisi çalıştırırsa sürekli ve muhtemelen daha fazla gelir elde eder.
  • İktisadi işletmenin kârı okul aile birliğine ait olduğu için birliğin sosyal faaliyet ve ihtiyacı olan öğrencilere sosyal destek sağlama imkânı artar.
  • Yalnızca yiyecek içecek değil, kırtasiye ve kitap satışlarının yapılmasıyla uygun fiyata ve tek elden velilere hizmet sunma imkanı verir.
  • İktisadi işletme tamamen resmi ve vergiye tabi olduğu için daha şeffaf, güven veren ve hesap verebilir bir sistemdir.

Dinamik ofisler olarak süreç hakkında danışmanlık ve işletme sürecinde hizmet için hazırız.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s