Genel

MOBİLYA İMALATÇILARI KDV İADESİ ALACAK

         

Cumhurbaşkanı kararıyla mobilya satışına ilişkin katma değer vergisi (KDV) oranı yüzden 18’den yüzde 8’e indirildi. Karar 02 Ocak 2020 tarihli Mükerrer Resmi Gazete’de  yayımlanarak yürürlüğe girdi.[1]

Mobilyada KDV indirimi 2018 Kasım ayında ilk kez geçici olarak uygulanmış, uygulama süresi Haziran 2019 sonuna kadar uzatılmıştı. Alınan bu yeni kararla mobilya teslimlerindeki KDV oranı artık kalıcı olarak Yüzde 8’e düşürülmüş oldu. Söz konusu karar mobilya sektöründe memnuniyetle karşılandı.

Bununla birlikte, KDV indirimi mobilya ürünlerinin mamül haldeki teslimlerine uygulanacak olup,  imalatta kullanılan hammadde teslimlerinde KDV yüzde 18 olarak uygulanmaya devam edecek.  Bu nedenle, mobilya imalatçıları  hammadde alışlarında %18 KDV öderlerken, imal ettikleri mobilya satışlarında % 8 KDV tahsil edecekler. Böyle olunca da sürekli bir devreden KDV yükü ile karşı karşıya kalacaklardır.

            İşte bu nedenle, mobilya imalatçılarında KDV iadesi gündeme gelmiş oldu. Söz konusu imalatçılar 2020 yılı içerisinde % 8 KDV ile satacakları mobilya ürünlerinin imalatı için gerekli hammadde ve diğer giderleri için ödedikleri KDV’yi Yeminli Mali Müşavir Raporu ile vergi dairesine başvurarak iade alabilecekler. Bu iade 2020 yılı içerisinde mahsuben, 2021 yılı içerisinde ise nakden alınabilecek.

[1] https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2020/01/20200102M1-2.pdf

 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: