Bireysel Genç Girişim (BİGG)esnaf krediesnaf paketiGenç Girişimci Kazanç İstisnasıGenelHibe ve Destekleristihdam teşviklerikobi destek krediKOBİ DEĞER PAKETİKOSGEB

2020’DE KOSGEB’DEN GİRİŞİMCİ/KOBİLERE 2 MİLYAR TL DESTEK VAR

KOSGEB 2020 yılında kobileri desteklemek üzere 2 milyar TL’yi aşan bir kaynak ayırdı. KOSGEB başkanı Cevahir Uzkurt, Türkiye genelinde KOBİ’lere hizmet vermeye, girişimci adaylarını desteklemeye devam ettiklerini söyledi.

2019 Kasım ayı itibarıyla KOSGEB’in veri tabanına kayıtlı 1,5 milyona yakın işletme bulunuyor.

KOSGEB destek programlarında bazı değişiklikler yaptı. Yeni destek programlarının hedefi; yerli ve milli bir duruş sergileyerek, cari açığın azaltılmasını, teknolojik girişimciliği ve katma değerli üretimi esas almak ve yeni girişimlerin ortaya çıkmasına ve mevcut KOBİ’lerin gelişmelerine katkı sağlamak şeklinde ifade ediliyor.

KOSGEB desteğiyle 7 binden fazla işletme kuruldu. İmalat, toptan ve perakende ticaret, konaklama ve yiyecek hizmetleri, mesleki, bilimsel ve teknik faaliyetlerle diğer hizmetlerin en fazla desteklenen sektörler oldu.

2019’da 13 bin 854 kadın girişimciye 252 milyon lira destek sağlandı. 50 bin liralık finansman desteği, kadınlar, şehit yakınları, gaziler ve gençler için 70 bin liraya çıkarıldı. KOSGEB, desteklerinde kadınlara pozitif ayrımcılık uyguluyor.

Bugüne kadar KOSGEB’den 454 bin 331 işletme 6,2 milyar lira destek aldı. Finansman destekleri özelinde toplam 2,9 milyar lira kredi faiz desteğiyle 19,9 milyar lira kredi hacmi yaratıldı. 2019’da yaklaşık 64 bin işletmeye 2,1 milyar lira destek verdik. Toplam 34,3 milyon lira kredi faiz desteğiyle 136,6 milyon lira kredi hacmi yaratıldı.

2019 yılında bütçesinin tamamını Kobi ve girişimcilerin büyümesi için harcayan KOSGEB, 2020 bütçesinde %9,45 artış sağladı.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: