Genel

Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi (“ETBİS”) Kayıt Mecburiyeti

e-ticaret-sitesi
Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi (“ETBİS“) üzerinden yapılması gereken kayıt ve bildirimlere ilişkin düzenlemeler yapmak amacıyla Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından 11 Ağustos 2017 tarih ve 30151 sayılı Resmi Gazete’de “Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi ve Bildirim Yükümlülükleri Hakkında Tebliğ” yayımlandı ve e-ticaret sitelerine ETBİS’e kayıt ve bildirim zorunluluğu getirildi.

Kayıt Zorunluluğu Kimleri Kapsıyor?

Aşağıda belirtilen gerçek veya tüzel kişiler faaliyete başlamadan önce ETBİS’e kayıt olacaklar:

  1. Kendilerine ait elektronik ticaret ortamında faaliyet gösteren hizmet sağlayıcılar(Hizmet Sağlayıcı tanımı: Elektronik ticaret faaliyetinde bulunan gerçek ya da tüzel kişiler.),
  2. Aracı hizmet sağlayıcılar (Aracı Hizmet Sağlayıcı Tanımı: Başkalarına ait iktisadî ve ticari faaliyetlerin yapılmasına elektronik ticaret ortamını sağlayan gerçek ya da tüzel kişiler.) (Online pazaryerleri; sahibinden, n11, gittigidiyor, hepsi burada vb. gibi),
  3. Yurt içinde yerleşik olup yurt içinde elektronik ticaret faaliyetinde bulunmamakla birlikte, yurt dışında yerleşik bir aracı hizmet sağlayıcı üzerinden sözleşme yapan veya sipariş alan hizmet sağlayıcılar (etsy, ebay vb.).

Kimler Kayıt Zorunluluğu Dışında?

Münhasıran elektronik posta, telefon araması, kısa mesaj veya elektronik ortamda doğrudan iletişime imkân veren benzeri bireysel iletişim araçlarıyla yapılan sözleşmeleri gerçekleştiren hizmet sağlayıcı ve aracı hizmet sağlayıcılar kayıt zorunluluğu dışında.

Örneğin; N11, Sahibinden, Gitti Gidiyor, Hepsi Burada ve benzeri yapıdaki diğer siteler üzerinden satış yapan satıcılar ayrıca kendilerine ait bir e-ticaret sitesine veya uygulamasına sahip değillerse, kayıt olmalarına gerek bulunmamaktadır.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: