İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

BES Yaş Hadleri ve Tekrar Giriş

Reklamlar

27.12.2018 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “Çalışanların İşverenleri Aracılığıyla Otomatik Olarak Emeklilik Planına Dahil Edilmesine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” ve 16.01.2019 tarihli “Çalışanların İşverenleri Aracılığıyla Otomatik Olarak Emeklilik Planına Dahil Edilmesine İlişkin Sektör Duyurusu” uyarınca çalışanların yaş kontrolü, sisteme dahil edilme ve yeniden katılım koşulları değişmiştir.

Kurumunuzu ve çalışanlarınızı etkileyebilecek bu değişiklikler hakkında size en doğru bilgiyi aktarmak amacıyla aşağıdaki bilgi notunu hazırladık.

Çalışanların 45 Yaş Kontrolü ve Sisteme Dahil Edilme Koşulları

Yeni düzenlemeye göre çalışanlarınızın 45 yaşını doldurup doldurmadığının tespitinde aşağıdaki tablo esas alınacaktır.

Çalışanın Otomatik Katılıma Dahil Edilmesi Gereken Tarih

27.12.2018’den önce ise

27.12.2018 ve daha sonra ise

Çalışanın 01.01.2017’de 45 yaşını doldurmamış olması şartı aranır.

Çalışanın emeklilik planına dahil edilmesi gereken yılın ilk günü itibarıyla 45 yaşını doldurmamış olması şartı aranır.

Bu koşulları yerine getiren, hizmet akdi devam eden ve halen otomatik katılıma dahil etmediğiniz çalışanları en geç 27.02.2019 tarihine kadar sisteme dahil etmeniz halinde, ilgili mevzuat uyarınca çalışanlarınızı yasal süresi içinde emeklilik planına dahil etme yükümlülüğünüzü yerine getirmiş sayılacağınızı önemle hatırlatırız.

18 Yaşını Doldurmamış Çalışanların Sisteme Dahil Edilmesi

Hizmet akdi devam eden ve 18 yaşını doldurmamış çalışanlarınızı en geç 27.02.2019 tarihine kadar sisteme dahil etmeniz gerekmektedir.

Yeniden Katılım Koşullarında Değişiklik

Otomatik katılımdan cayma veya ayrılma hakkını kullanarak çıkan çalışanlar cayma ve ayrılma tarihlerinden itibaren 3 yıl içinde yalnızca bir defalığına sisteme tekrar dahil edilecektir. Yeni düzenleme uyarınca, bu aşamada bu durumdaki çalışanlarınız için yapmanız gereken herhangi bir iş veya işlem bulunmamaktadır. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından konu hakkında yeni bir düzenleme yapılması halinde ayrıca bilgilendirme yapılacaktır.

İlk yorum yapan siz olun

Bir Cevap YazınCevabı iptal et