İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

ZORUNLU BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ (BES)

Reklamlar

EN AZ 5 ÇALIŞANINIZ VARSA BES (OKS) ZORUNLU

2017 yılı başından itibaren uygulanmakta olan Zorunlu Bireysel Emeklilik sistemi (Zorunlu BES) ya da diğer ifadeyle BES Otomatik Katılım Sistemi (OKS), süreç içerisinde uygulama alanı bakımından genişletilmiştir.

1 Ocak 2019 tarihi itibariyle en az 5 çalışanı bulunan işverenler ilk maaş ödemesinden başlamak üzere çalışanlarının maaş ve ücretlerinden BES kesintisi yapmak zorunda. Özel ya da kamu işvereni yanında ücret karşılığı çalışmakta olan TC vatandaşı ya da mavi kart sahibi ve 45 yaşını doldurmamış çalışanların sisteme dâhil edilmesi zorunludur. Bu yükümlülük işverene ait olmaktadır. Bu durumdaki işverenler, BES şirketleriyle sözleşme yapmak suretiyle, sisteme girmesi gereken çalışanlarını OKS’ye dahil etmek zorundadır.

 

KATILIMCI ZORUNLU BES’TEN AYRILABİLİR Mİ?

Zorunlu olarak BES’e katılmış olan çalışanlar isterlerse sistemden ayrılabiliyorlar. Daha önce, sisteme geri dönebilme/tekrar katılabilme süresi en fazla 2 yıl iken, yeni düzenlemeyle bu süre 3 yıla çıkarıldı. Ancak, sisteme geri dönme hakkı 1 defa kullanılabilmektedir.

BES’e ilk katılımda 1.000 TL devlet katkısı hesaba aktarılır. Cayma durumunda bu katkı iptal edilir. Ancak 3 yıl içinde sisteme geri dönülürse katkı yeniden aktif edilir.

 

KATILIMCI SONUÇTA NE ELDE EDECEK?

Sistemin özelliği gereği, her ay yatırılan kesinti tutarının %25’i kadar da yine devlet katkısı ilave edilir. Mesela maaşından 100 TL BES kesintisi yapılan çalışanın hesabına 100 TL maaşından, 25 TL devletten olmak üzere 125 TL yatırılmış olmaktadır.

Hesapta biriken anapara katılımcının birikimi olarak tamamen kendisine ait olmaktadır. BES katılımcısı ayrıca sisteme katıldığı BES şirketine göre alacağı faiz/kar payı gibi ilavelerden başka bir de %25 devlet katkısına sahip olacaktır. Ancak devlet katkısını %100 elde edebilmek için emeklilik, malüliyet ya da vefat hali gerekmektedir. Sistemde en az 3 yıl kalındığında devlet katkısının %15’i, en az 6 yıl kalınırsa %35’i, en az 10 yıl kalındığında ise %60’ı alınabilecektir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir Cevap YazınCevabı iptal et