STOPAJ VE KDV İNDİRİMLERİ UZATILDI

Bilindiği gibi Coronavirüs Pandemisinin etkilerine karşı alınan tedbirler kapsamında 2020 Temmuz ayı sonunda işyeri kira stopajlarında %20’den %10’a ve bazı sektör ve işlerde kdv oranlarında %18’den %8’e, %8’den %1’e, 2020 yılı sonuna kadar geçerli olmak üzere indirim uygulanmaya başlamıştı.

14.12.2020 tarihinde yapılan Cumhurbaşkanlığı kabine toplantısında alınan kararla uygulamanın 1 Haziran 2021 tarihine kadar uzatıldığı Cumhurbaşkanı tarafından açıklandı.

Buna göre vergi mükellefi olmayan mülk sahibinden kiralanan işyeri kiralarına uygulanacak stopaj oranı 1 Haziran 2021’e kadar %10 olarak uygulanacak. Vergi mükelleflerinden yapılan kiralamalarda ise uygulanacak KDV oranı %8 olarak uygulanmaya devam edecek.

Diğer yandan yeme-içme, konaklama ve sinema-tiyatro sektörlerinde KDV oranı %1, Yolcu taşımacılığı, kültür-sanat faaliyetleri, düğün-nikah organizasyonları, konut temizlik-bakım işleri, otomotiv-bisiklet-motosiklet küçük bakım onarımları, küçük ev aletleri bakım onarımı işlerinde de KDV oranı %8 olarak uygulanmaya devam edecek.

Yazar: Recep GÜLŞEN Mali Müşavir

1972 yılında Çankırı'da doğdu. Selçuk Üniversitesi İ.İ.B. Fakültesi İşletme bölümünü 1997 yılında bitirdi. 2017 yılı sonuna kadar gıda ve eğitim alanında faaliyet gösteren, sektörünün öncü firmalarında yönetici ve mali müşavir pozisyonlarında çalıştı. Maliyet muhasebesi, üretim süreçleri yönetimi, yönetim muhasebesi konularında çalışmalar yaptı. 2018 yılı başından itibaren Konya'da kendi ofisinde serbest mali müşavirlik hizmeti vererek birikim ve tecrübelerini paylaşıyor.

Yorum Yazınız