MOBİLYA İMALATÇILARI KDV İADESİ ALACAK

         mobilya dinamik ofis

Cumhurbaşkanı kararıyla mobilya satışına ilişkin katma değer vergisi (KDV) oranı yüzden 18’den yüzde 8’e indirildi. Karar 02 Ocak 2020 tarihli Mükerrer Resmi Gazete’de  yayımlanarak yürürlüğe girdi.[1]

Mobilyada KDV indirimi 2018 Kasım ayında ilk kez geçici olarak uygulanmış, uygulama süresi Haziran 2019 sonuna kadar uzatılmıştı. Alınan bu yeni kararla mobilya teslimlerindeki KDV oranı artık kalıcı olarak Yüzde 8’e düşürülmüş oldu. Söz konusu karar mobilya sektöründe memnuniyetle karşılandı.

Bununla birlikte, KDV indirimi mobilya ürünlerinin mamül haldeki teslimlerine uygulanacak olup,  imalatta kullanılan hammadde teslimlerinde KDV yüzde 18 olarak uygulanmaya devam edecek.  Bu nedenle, mobilya imalatçıları  hammadde alışlarında %18 KDV öderlerken, imal ettikleri mobilya satışlarında % 8 KDV tahsil edecekler. Böyle olunca da sürekli bir devreden KDV yükü ile karşı karşıya kalacaklardır.

            İşte bu nedenle, mobilya imalatçılarında KDV iadesi gündeme gelmiş oldu. Söz konusu imalatçılar 2020 yılı içerisinde % 8 KDV ile satacakları mobilya ürünlerinin imalatı için gerekli hammadde ve diğer giderleri için ödedikleri KDV’yi Yeminli Mali Müşavir Raporu ile vergi dairesine başvurarak iade alabilecekler. Bu iade 2020 yılı içerisinde mahsuben, 2021 yılı içerisinde ise nakden alınabilecek.

[1] https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2020/01/20200102M1-2.pdf

 

Yazar: Ismail Yogun

1974 Ankara doğumluyum. ilk ve orta öğrenimimi Ankara'da tamamladım. Dokuz Eylül Üniversitesi İ.İ.B.F. Maliye Bölümünden 1997 yılında mezun oldum. 1998 yılında Maliye Bakanlığına Gelir Uzman Yardımcısı olarak girdim. 2 yıl bu görevi yaptıktan sonra aynı Bakanlık bünyesinde açılan Vergi Müfettiş Yardımcısı sınavını kazandım. 3 yıllık teorik ve pratik eğitim sürecinden sonra girdiğim yeterlilik sınavını kazanarak Vergi Müfettişliğine atandım. İstanbul, Erzurum ve Ankara'da bu görevimi sürdürdüm. 2007 yılında Maliye Bakanlığı Bilgi İşlem Merkezi bünyesinde kurulan risk analiz merkezinde, vergi incelemelerine yönelik risk analizi çalışmalarında 1 yıl süreyle bulundum. 2008 yılında Yükseköğretim Kurulunda yapılacak inceleme ve soruşturma çalışmalarında bulunmak üzere Maliye Bakanlığı tarafından görevlendirildim. Bu kurumda, denetçilik ve İdari-Mali İşler Daire Başkan Vekilliği görevlerini yürüttüm. 2011 yılında girdiğim sınavı kazanarak Yeminli Mali Müşavirlik ruhsatı aldım. 2014 yılında bağımsız denetçi eğitim ve sınavlarını başarı ile tamamlayarak Bağımsız Denetçi Ruhsatını almaya hak kazandım. Evli ve 4 çocuk babasıyım.

Yorum Yazınız