İş kurmak istiyorum

İş kurmak istiyorum, destek arıyorum

1937f-TELALİ6Kendi adınıza bir iş kurmak istiyorsanız yapılacak ilk adım, bilgisine ve dürüstlüğüne güvendiğiniz bir Mali Müşavirle anlaşmak olmalıdır.

İş kurma aşamaları;
– ne iş yapacağınıza karar verin,
– yapılacak işin niteliği, girişimcinin yaş, eğitim gibi özellikleri, faaliyet gösterilecek bölge vs konularla teşvik, istisna, hibe ve devlet desteklerinin neler olduğunu araştırınız/sorunuz.


(Örnek 29 Yaş Altı Girişimciler için Vergi ve Bağkur İstisnası)

  • nerede kuracağınızı tespit edin, kira sözleşmesini yapınız. (şahıstan kiralamalarda stopajın bir finansman maliyeti olarak üzerinize kaldığını unutmayın)
  • Mali Müşaviriniz aracılığıyla vergi dairesine başvuruyu yapınız.
  • Mali Müşaviriniz aracılığıyla ticaret siciline başvuruyu yapınız.
  • faturanızı bastırınız, yazarkasa ve pos bağlantılarını yapınız.

işiniz kuruldu tezgah çalışıyor, hayırlı işler. Bu aşamadan sonra faaliyet döneminde devlet desteklerinden nasıl faydalanacağınızı araştırmaya başlayın.

işinizle ilgili destek, kimi zaman Devletin bir vergi ve prim alacağından vazgeçmek şeklinde, kimi zaman geri ödemesi olamayan bir hibe, kimi zaman sıfır faizli bir kredi olabilir.


Girişimcilik ve Devlet Destekleri adlı blog sizlere iş kurmadan önce ve faaliyet dönemlerinde teşvik, istisna, hibe ve devlet desteklerinin neler olduğu konusunda yardımcı olmaktadır.

Eposta, whatsapp ve telefonla ulaşabilir büromuzu ziyaret edebilirsiniz.


Örnek işler

Telefon Kılıfı Satmak İçin Dükkan Açmak
Telefon Satmak İçin Dükkan Açmak
Çiğ köfte bayii

Yazar: Ahmet GÜLŞEN Mali Müşavir

1970 yılında Çankırı’da doğdu. Çankırı Lisesi ve Erciyes Ünv. İktisat Fakültesinden mezun oldu. Serbest Muhasebeci Mali Müşavir ruhsatına sahip olup, Kayseri’de 1998-2007 Dönemlerinde YMM firmasında denetçi, 2007-2009 dönemlerinde imalat sektöründe KOBİ ve büyük ölçekli firmalarda Muhasebe Müdürlüğü yaptı. 2010 yılında Ankara’da Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik bürosu açtı. Arge Muhasebesi ve teşvik hibe konularında çalışmaktadır.

Yorum Yazınız