e-Vergi Levhası Nasıl Alınır?

Şahıs işletmeleri ve tüzel kişiliğe haiz her kurum için mali dönem tamamlandıktan sonra bir önceki yılı gösteren vergi levhası interaktif vergi dairesinden alınır. Her yıl Mayıs ayında mali dönem için onaylanan vergi levhası adres değişikliği, ünvan değişikliği gibi hususların vukuunda da yeniden alınmalıdır.

Vergi levhası, değişiklik olmadığı müddetçe pdf suretini ibraz ederek kullanılabilir.

İnterkatif vergi dairesinden e-vergi levhasının nasıl alındığı 3 adet resimle aşama aşama aşağıda izah edilmektedir.

1) https://ivd.gib.gov.tr/ adresine giriniş ve vergi dairesi kullanıcı adınızla giriş yapınız.

2) açılan işlem menülerinden "işlem başlat" —> "Mükellefiyet İşlemleri" —> "e-vergi levhası oluşturma" sekmelerini seçiniz.

3) Son açılan ekranda "vergi levhası oluştur" butonuna basınız. Eğer değişiklik var ise yeni e-vergi levhası oluşacaktır, değişiklik bulunmuyorsa daha önce onaylanan levhalar listelenecektir.

"Görüntüle" ve pdf alınız.

Yazar: Ahmet GÜLŞEN Mali Müşavir

1970 yılında Çankırı’da doğdu. Çankırı Lisesi ve Erciyes Ünv. İktisat Fakültesinden mezun oldu. Serbest Muhasebeci Mali Müşavir ruhsatına sahip olup, Kayseri’de 1998-2007 Dönemlerinde YMM firmasında denetçi, 2007-2009 dönemlerinde imalat sektöründe KOBİ ve büyük ölçekli firmalarda Muhasebe Müdürlüğü yaptı. 2010 yılında Ankara’da Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik bürosu açtı. Arge Muhasebesi ve teşvik hibe konularında çalışmaktadır.

Yorum Yazınız