e-Arşiv Fatura Portalı

Özel entegratör kullanmayan mükelleflerin mükellef olmayanlara keseceklerdi 30 Bin TL üzeri, mükellef olanlara keseceklerdi 5 Bin TL üzeri faturalar için GİB lığının portalı açılmıştır.

Yazar: Ahmet GÜLŞEN Mali Müşavir

1970 yılında Çankırı’da doğdu. Çankırı Lisesi ve Erciyes Ünv. İktisat Fakültesinden mezun oldu. Serbest Muhasebeci Mali Müşavir ruhsatına sahip olup, Kayseri’de 1998-2007 Dönemlerinde YMM firmasında denetçi, 2007-2009 dönemlerinde imalat sektöründe KOBİ ve büyük ölçekli firmalarda Muhasebe Müdürlüğü yaptı. 2010 yılında Ankara’da Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik bürosu açtı. Arge Muhasebesi ve teşvik hibe konularında çalışmaktadır.

1 thought on “e-Arşiv Fatura Portalı

  Ahmet GÜLŞEN Mali Müşavir

  (14/09/2021 - 22:09)

  Giriş yaptıktan sınra menü üzerinden E-Arşiv Portal seçeneğini seçin. Kullanıcı işlemleri bölümünde işletme bilgilerini düzenleyebilirsiniz. Belge işlemlerinde ise E-Arşiv Fatura Oluştur, 5000/30000 Fatura Oluştur gibi seçenekler görürsünüz. 5000/30000 Fatura Oluştur’a tıkladığınızda karşınıza fatura oluşturma ekranı gelir. Bu ekranda önce Fatura Bilgileri kısmını (düzenlenme tarihi ve saati, fatura tipi vb.) alanları doldurmanız gerekir.

  İkinci olarak Alıcı Bilgileri (VKN/TCKN, Ad Soyad, Adres vb.) kısmını doldurmalısınız. Son olarak Mali Hizmet Bilgileri’ni (vergiler, kdv oranı, miktar, iskonto vb.) girmeniz gerekecek.

  Tüm bilgileri eksiksiz doldurduktan sonra “oluştur” butonuna basarak E-Arşiv faturanızı oluşturabilirsiniz. Oluşan fatura taslak olarak görülecektir. Taslak faturaların öncelikle GİB imza ile imzalanması gerekir. GİB imza seçilerek cep telefonuna gelen şifre girilir ve onaylama yapılır ve “İmzalama işlemi başarı ile tamamlandı” uyarısı geldiği zaman fatura imzalanmış olur.

  Dikkat: GİB portal üzerinden yapılan fatura işlemleri onaylandıktan sonra tekrar düzenlenemez ya da iptal edilemez. Bu nedenle onay vermeden önce dikkatli olunmalıdır.

Yorum Yazınız