BİLİŞİM VE YAZILIM İŞLETMELERİ SANAYİ SİCİLE KAYIT OLMALI MIDIR?

Genel İnteraktif Mükellef TEKNOKENT TÜBİTAK

6948 Sayılı Sanayi Sicil Kanunu 1. Maddesinde sanayi işleri ve sanayici tanımları yapıldıktan sonra mezkur tanımların kapsamı şöyle izah edilmiştir; “Devamlı ve seri halinde tamirat yapan müesseselerle elektrik veya sair enerji istihsal eden santraller, gemi inşaatı gibi büyük inşaat yerleri ile bilişim teknolojisi ve yazılım üreten işletmeler de bu madde şümulüne girer. El ve ev sanatları ile küçük tamirhaneler bu kanuna tabi değildir.

Kanun metninden açıkça anlaşılacağı üzere bilişim teknolojisi ve yazılım üreten işletmeler de sanayici tanımına girmekte ve sanayi sicil sistemine kayıt olma yükümlülüğü taşımaktadır.

 

SANAYİ SİCİL BELGESİ ARTIK ONLİNE

Corona virüs pandemisi alışkanlıklarımızı değiştirdiği gibi kamu ve özel iş hayatındaki çalışma/iletişim/bilgilendirme/belgelendirme süreçlerini de değiştiriyor. Bu kapsamda Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı da Sanayi Sicil belgesi işlemlerini tamamen elektronik ortama taşıdı.

Bakanlık yaptığı açıklama ile sanayicilerin İl Müdürlüklerine elden müracaata gerek kalmaksızın sanayi siciline ilişkin ilk kayıt, belgelendirme, vize, değişiklik, vb. tüm işlemlerini e-devlet üzerinden sunulan Sanayi Sicil Bilgi Sistemine girerek yapabileceklerdir. Ayrıca sistemden Sanayi Sicil Belgelerini pdf formatında indirebilecek ve çıktı alarak kullanabileceklerdir.

Bununla birlikte sanayiciler ellerinde bulunan mevcut matbu form halindeki Sanayi Sicil Belgenizi vize süresi bitimine kadar kullanabileceklerdir.

Sanayi sicil uygulamasında E-Devlet sistemine geçilmiş olup E-Devlet alanından giriş yapılarak varsa mevcut firmalarınız “Belge No İle İşletme Getir” menüsünü kullanarak “Kayıtlı İşletmelerim” bölümünden görüntülenebilmektedir.

2019 YILI YILLIK İŞLETME CETVELİ SÜRESİ UZATILDI

6948 Sayılı Sanayi Sicil Kanununa göre her yıl Nisan ayı sonuna kadar doldurulması gereken Yıllık İşletme Cetvelini Covid-19 salgın riski nedeniyle veremeyen sanayicilerimizin yine 6948 sayılı Kanun çerçevesinde Bakanlığımıza başvurusu halinde 4 aya kadar uzatılabilecektir. Bunun için e-devlet şifresi ile girilen Sanayi Sicil Bilgi Sistemi sayfasında Covıd-19 YIC Dilekçesi menüsünden talepte bulunulması gerekiyor.

Yorum Yazınız