BAKANLIK TEMSİLCİSİ TALEBİ ELEKTRONİK ORTAMDA YAPILABİLECEK

Anonim şirket genel kurul toplantıları için, bakanlık temsilcisi talebi elektronik ortamda yapılabilecek. Bu gaye ile Ticaret Bakanlığı’nın Mersis sistemi üzerinde “Bakanlık Temsilcisi Talebi” kullanıma açıldı.

Mersis’te bulunan Bakanlık Temsilcisi Talebi Modülü’nde ilgili adımlar takip edilerek ve gerekli bilgiler eklenerek talep oluşturulur. Talep dilekçesi mümkünse e-imza ile imzalanabilir, e-imza yoksa çıktı alınarak ıslak imza yapılıp taranarak sisteme yüklenmelidir. Akabinde talebin kabul/red durumu takip edilmelidir. Talebin kabulünden sonra ise genel kurul toplantısına katılabilecekler listesi sisteme girilmelidir. Hazırlanan “Katılacaklar Listesi” onaylanarak bilgisayar indirilmelidir. Genel kurul toplantısında katılanlar tarafından imzalanan bu liste artık” Katılanlar (Hazırun) Listesi” adını alacaktır. (uygulamanın resimli anlatımı için tıklayın)

Bütün genel kurul toplantılarında bakanlık temsilcisi bulunmalı mıdır?

Kuruluş ve esas sözleşme değişiklikleri Ticaret Bakanlığı iznine tabi şirketler olağan ve olağanüstü genel kurul toplantılarının hepsinde bakanlık temsilcisi bulundurmak zorundadır. Kısaca ifade edilecek olursa:

  • Anonim şirket şeklinde kurulan holdingler,
  • Umumi mağazacılık şirketleri,
  • Teknoloji geliştirme bölgesi yöneticisi olan şirketler,
  • Sermaye piyasası kanununa tabi şirketler,
  • Serbest bölge kurucusu ve işleticisi şirketler,

(olağan ya da olağanüstü) genel kurul toplantılarının hepsinde bakanlık temsilcisi bulundurmak zorundadır.

Fakat kuruluş ve esas sözleşmeleri Ticaret Bakanlığı iznine tabi olamayan şirketler de bazı durumlar da bakanlık temsilcisi katılımıyla genel kurul toplantısını yapmak zorundadır. Anonim şirketin genel kurul toplantısı gündeminde;

  • Sermayenin artırılması ya da azaltılması,
  • Kayıtlı sermaye sistemindeyken çıkılması veya kayıtlı sermaye sistemine geçilmesi ya da kayıtlı sermaye tavanının artırılması,
  • Faaliyet konusunun değiştirilmesi gibi esas sözleşme değişikliği gerektiren durumlar varsa,
  • Tür değişikliği, birleşme ya da bölünme konuları varsa,

O genel kurul toplantısında bakanlık temsilcisi bulundurulmalıdır.

Yazar: Recep GÜLŞEN Mali Müşavir

1972 yılında Çankırı'da doğdu. Selçuk Üniversitesi İ.İ.B. Fakültesi İşletme bölümünü 1997 yılında bitirdi. 2017 yılı sonuna kadar gıda ve eğitim alanında faaliyet gösteren, sektörünün öncü firmalarında yönetici ve mali müşavir pozisyonlarında çalıştı. Maliyet muhasebesi, üretim süreçleri yönetimi, yönetim muhasebesi konularında çalışmalar yaptı. 2018 yılı başından itibaren Konya'da kendi ofisinde serbest mali müşavirlik hizmeti vererek birikim ve tecrübelerini paylaşıyor.

Yorum Yazınız