BA/BS İÇİN DİNAMİK MUTABAKAT DÖNEMİ BAŞLADI

Mükelleflerin ödevlerinden biri de, ay içerisinde belirli bir muhatap ile belirli bir tutarı aşan tutarlardaki alım ve satım ilişkisinin Gelir İdaresine bildirilmesidir. BA Formu ile bildirim sınırını aşan alım işlemleri; BS Formu ile de bildirim sınırlarını aşan satış işlemlerinin bildirimi yapılmaktadır. Konuyla ilgili özet teknik bilgileri “BA ve BS FORMLARI” başlıklı yazımızdan okuyabilirsiniz.

Cezai durumlarla karşılaşmamak için doğru bildirimin yapılması önemlidir. Dolayısıyla rakamların doğruluğundan emin olabilmek için taraflar arasında belge ve tutar sayılarının karşılıklı teyit edilmesi zorunluluğu ortaya çıkmıştır. Taraflar arasında mutabakat yapmak ise özellikle çok sayıda ve yüksek tutarlı faturalarla işlem yapan firmalar bakımından bir önemli bir problemdir. Mutabakat probleminin birincil muhatapları da firmaların muhasebe servisleri ve mükellef adına beyan ve bildirim yapan mali müşavirlerdir.

Mutabakat yapılacak muhatap, belge ve mükelleflerin çokluğu göz önüne alındığında muhasebe servisleri ve mali müşavirlerin zamanlarının önemli bir kısmını mutabakat işlemlerine ayırmaları gerektiği bir gerçektir.

Bu ihtiyaçtan hareketle kolay, basit ve kullanıcı için ciddi maliyet gerektirmeyen bir sistem üzerindeki çalışmalarımızı neticelendirdik ve dinamik mutabakat programımız ortaya çıktı. Sitemizin üst kısmındaki linkten ve buradan tıklayarak dinamik mutabakat hakkında bilgi edinebilirsiniz. Hiç bir kullanım ve kayıt ücreti gerektirmeyen programımızı denediğinizde mutabakat için harcadığınız zaman ve emeklerden tasarruf edeceksiniz.

Hayırlı ve dinamik çalışmalar dileriz.

Yazar: Recep GÜLŞEN Mali Müşavir

1972 yılında Çankırı'da doğdu. Selçuk Üniversitesi İ.İ.B. Fakültesi İşletme bölümünü 1997 yılında bitirdi. 2017 yılı sonuna kadar gıda ve eğitim alanında faaliyet gösteren, sektörünün öncü firmalarında yönetici ve mali müşavir pozisyonlarında çalıştı. Maliyet muhasebesi, üretim süreçleri yönetimi, yönetim muhasebesi konularında çalışmalar yaptı. 2018 yılı başından itibaren Konya'da kendi ofisinde serbest mali müşavirlik hizmeti vererek birikim ve tecrübelerini paylaşıyor.

Yorum Yazınız