STOPAJ VE KDV İNDİRİMLERİ UZATILDI

Bilindiği gibi Coronavirüs Pandemisinin etkilerine karşı alınan tedbirler kapsamında 2020 Temmuz ayı sonunda işyeri kira stopajlarında %20’den %10’a ve bazı sektör ve işlerde kdv oranlarında %18’den %8’e, %8’den %1’e, 2020 yılı sonuna kadar geçerli olmak üzere indirim uygulanmaya başlamıştı.

14.12.2020 tarihinde yapılan Cumhurbaşkanlığı kabine toplantısında alınan kararla uygulamanın 1 Haziran 2021 tarihine kadar uzatıldığı Cumhurbaşkanı tarafından açıklandı.

Buna göre vergi mükellefi olmayan mülk sahibinden kiralanan işyeri kiralarına uygulanacak stopaj oranı 1 Haziran 2021’e kadar %10 olarak uygulanacak. Vergi mükelleflerinden yapılan kiralamalarda ise uygulanacak KDV oranı %8 olarak uygulanmaya devam edecek.

Diğer yandan yeme-içme, konaklama ve sinema-tiyatro sektörlerinde KDV oranı %1, Yolcu taşımacılığı, kültür-sanat faaliyetleri, düğün-nikah organizasyonları, konut temizlik-bakım işleri, otomotiv-bisiklet-motosiklet küçük bakım onarımları, küçük ev aletleri bakım onarımı işlerinde de KDV oranı %8 olarak uygulanmaya devam edecek.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s