İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

TÜBİTAK BiGG 2018 Yılı 2. Çağrısının Sonuçları Belli Oldu

Reklamlar

BiGG 2018 yılı 2. çağrısına 4594 girişimci iş fikri başvurusu yaptı. Bu başvurulardan 1833 girişimci 1. Aşama desteği aldı. Uygulayıcı Kuruluşlar tarafından iş planına onay verilen girişimciler arasından 553’ü panel değerlendirmesine kabul edildi. TÜBİTAK tarafından yürütülen ve akademisyenler, sanayiciler ve yatırımcılardan oluşturulan panel değerlendirmeleri sonucu 146 girişimcinin Teknogirişim Sermayesi Desteği alması uygun bulundu.

2012 yılında başlatılan Program kapsamında desteklenen 1094 girişimci, şirketlerini kurarak iş fikirlerini hayata geçirdi. 2018 yılı 2. çağrısını yürüten 30 Uygulayıcı Kuruluş girişimcilere eğitim, mentörlük, kuluçka, işbirliği ağlarının kullanımı ve müşteri doğrulama desteklerini içerecek şekilde hızlandırıcı hizmeti sağlamaktadır.

Dinamik ofisler olarak şirket kuruluşundan son aşama raporlamaya kadar her zaman girişimcilerimizin yanındayız.

1240 teknogirişim firması BiGG desteği almaya hak kazandı.

BiGG 2018 yılı çağrısı ile desteklenecek girişimcilerle birlikte toplamda 1240 teknogirişim firması Programdan yararlanarak kurulmuş olacak.

Desteği almaya hak kazanan 146 girişimci Mayıs ve Haziran aylarında şirketlerini kurmaları sonucu TÜBİTAK’la sözleşme imzalayarak, 1 Temmuz 2019 tarihinde iş planlarını gerçekleştirmek için çalışmalarına başlayacak.

200 bin TL’ye Kadar Sermaye Desteği

Programın 2. Aşamasında girişimcilerin firmalarını kurmaları sonrası 200 bin TL’ye kadar sermaye desteği sağlanacak. Ayrıca BiGG desteği alan girişimcilerden bir grubun, İngiltere ile işbirliğinin geliştirilmesine yönelik olarak Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı girişimiyle başlatılan ve TÜBİTAK tarafından yürütülen Kâtip Çelebi-Newton Fonu kapsamında Royal Academy of Engineering tarafından yürütülen “Leaders in Innovation Fellowships” Programından faydalanmaları mümkün.

Vergi ve SGK Uygulamaları ile Kuruluş Aşamasında Muafiyetler Var

Girişimcilerimizin yeni şirket kuruluşunda ticaret sicil muafiyetlerinden de yararlanma hakları bulunduğunu hatırlatırız. Teknogirişim firmalarının sermaye desteğinden başka, destek süresince gelir vergisi stopaj teşviki, ücret damga vergisi teşviki KDV istisnası, gümrük vergisi istisnası ve sigorta prim desteği avantajları var.

Dinamik ofisler olarak şirket kuruluşundan son aşama raporlamaya kadar her zaman girişimcilerimizin yanındayız.

BİGG 2018-2 Çağrısı Desteklenmeye Uygun Bulunan Proje Listesi için tıklayın>>>

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir Cevap YazınCevabı iptal et